Wczytuję mapę...

Data/Czas
Date(s) - 12/09/2020
15:30 - 19:30

Lokalizacja
Zmokła Kura Studio Kulinarne

Tagi
warsztaty


Roślinne menu  – dbałość o własny dobrostan i matkę Ziemię

Masowa produkcja żywności, w tym przede wszystkim przemysł mięsny, już dawno przestała służyć naszemu zdrowiu a jej konsekwencje sięgają głęboko, naruszając ekosystem, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość całej naszej planety. Jakich dokonywać wyborów by ograniczyć ten negatywny proces? Czy nasze codzienne wybory mają znaczenie?
W trosce o zdrowie i przyszłość dla nas i naszych dzieci przyjrzymy się naszemu codziennemu menu, przygotujemy pyszne dania roślinne.
Więcej warzyw na talerzu!
Mniej mięsa i nabiału!
Więcej różnorodnych produktów naturalnych!
Bez całodniowego stania przy garach!
Szybkie, dobre, zdrowe patenty na smaczne, pożywne potrawy!
To co jemy buduje nasze ciała, to co wkładamy do sklepowego koszyka – może budować lub rujnować naszą planetę. Zapraszam na warsztaty świadomego odżywianie ze Smakoterapią.
W planie odrobina teorii i praktyczne wspólne przyrządzanie posiłków z roślin. Kuchnia roślinna jest różnorodna, kolorowa, przepyszna i często zaskakująca. Nie musisz być wegetarianinem lub weganinem! Wystarczy, że zechcesz świadomie komponować swoje menu, z dbałością o swoje ciało i naszą planetę.
————————————

MENU
1. kiełkowanie nasion – w jakim celu jemy kiełki? Porady praktyczne i degustacja
2. placki z kiełków ciecierzycy
3. fermentowanie warzyw i owoców – zasady i cele fermentacji, praktyczne porady i degustacja
• kiszona marchew
• kiszone rzodkiewki
• kiszony kalafior w buraczkach
• salsa paprykowo – pomidorowa
4. pasta banalna – genialna pachnąca bazylią
5. hummus buraczany ze słonecznikiem
6. makaron buraczany najlepszy!
6. pieczona dyniowa – znakomita zupa wspierająca Żołądek i Śledzionę (TCM)
7. warzywna szybka potrawka jednogarnkowa
8. pralinki niespodzianka

O Smakoterapii:
Iwona Zasuwa – muzyk i pedagog (emisja głosu, sztuka dla dzieci). Na co dzień jest jedną z najbardziej cenionych wokalistek sesyjnych i chórzystek na polskim rynku muzycznym. Od 22 lat bierze udział w niemal wszystkich projektach muzycznych Kayah.
Równorzędną jej pasją jest gotowanie a motto jej kuchni oparte jest o założenia medycyny profilaktycznej (hipokratejskiej) czyli jak żyć (co jeść) żeby nie chorować. Mama małego alergika, autorka strony smakoterapia.pl, autorka przepisów oraz prowadząca w programie Ugotuj mi Mamo oraz Ugotuj mi Mamo 2 (2014-2015r) na antenie kuchni+. Edukatorka żywieniowa: autorka cykli edukacyjnych dla dorosłych – „Żyj i jedz zdrowo” oraz warsztatów kulinarnych dla dorosłych, twórczyni Akademii Smakoterapii dla Dzieci (edukacyjno – kulinarnej). Społeczniczka: założycielka kooperatywy Smakoterapia w Warszawie zajmującej się tworzeniem środowiska dla producentów dobrej, zdrowej żywności i ich odbiorców. Zafascynowana leczeniem za pomocą naturalnego żywienia. Posiada niezwykłą łatwość wymyślania ciekawych przepisów na smaczne i zdrowe potrawy mimo ograniczeń dietetycznych, jakie musiała zastosować w swojej kuchni (bez cukru, bez nabiału, w większości potraw bez glutenu, wegetariańskie lub wegańskie). Przez Czytelników nazywana jest Królową Kaszy Jaglanej. W 2017 roku wydała długo wyczekiwaną i bestsellerową już książkę „Smakoterapia. Kuchnia roślinna bez glutenu, nabiału i cukru”, we wrześniu 2018 roku światło dzienne ujrzała jej kontynuacja „Smakoterapia 2”. Kilka dni temu rozpoczęła się przedsprzedaż najnowszej książki Smakoterapii 3 – Spiżarni! Premiera 05.06.2019!

Koszt : 240
Ilość miejsc : 16
W cenie : wszystkie sprzęty i komponenty do wykonania dań, skrypt z przepisami, wiedza i praktyka! Pytania : warsztaty@smakoterapia.pl
Zapraszamy!

UWAGA – GRUPA PORANNA 9-13 – BRAK MIEJSC.

GRUPA POPOŁUDNIOWA: KLIKNIJ KUPNO BILETU NA GODZ. 15.30

Uwaga, ze względu na lokalną dostępność niektórych produktów menu może uleć zmianie.

Wyślij zgłoszenie na warsztat

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.