Nie wiem jak to się stało, że nie ma tutaj przepisu, który jest od tylu lat hitem w naszym domu! Zamieściłam go w pierwszej książce Smakoterapii, ale zdecydowanie zasługuje na to żeby się znaleźć w miejscu dostępnym dla każdego. To przepis doskonały!
Są takie potrawy, na które wszyscy w domu czekają. Nikt nie marudzi, że takie sobie, że nie ma ochoty. Przygotowywanie ich – w oczekiwaniu na tę niesamowitą eksplozję smaków i kolorów – to prawdziwa przyjemność!
Oto zwykłe warzywa w niezwykłym dalekowschodnim śmietankowo-pomidorowym sosie.
SKŁADNIKI:
– olej kokosowy 2 łyżki
– cebula 1 szt., nieduża
– czosnek 4 duże ząbki
– świeża czerwona papryka (⅓ do zmiksowania, reszta do pokrojenia) 1 szt., duża
– kilka różyczek kalafiora
– seler naciowy 4 łodygi
– kilka pieczarek lub boczniaków
– ugotowana ciecierzyca (lub inne twardsze strączki, np. fasola mung lub adzuki) 1 szklanka
– passata pomidorowa (1 szklanka) lub duże pomidory do zmiksowania (3 szt.)
– migdały 2 garści
– woda ok. ½ szklanki
– kurkuma mielona 1 łyżeczka
– zmielone nasiona kolendry 1 łyżeczka
– kmin rzymski mielony 1 łyżeczka
– kminek mielony ½ łyżeczki
– pieprz czarny mielony ½ łyżeczki
– cynamon mielony ½ łyżeczki
– płatki chili (opcjonalnie; do smaku)
– sól himalajska lub kamienna niejodowana (do smaku) ok. 1 łyżeczki
– syrop klonowy (lub inne w miarę zdrowe słodzidło; do smaku) 3 łyżeczki
– podprażone ziarno jasnego sezamu kilka łyżek
– świeża kolendra ½ pęczka
WYKONANIE:
Cebulę i czosnek obierz i poszatkuj, dodaj pokrojony imbir i zmiksuj z dodatkiem wody na pastę. Rozgrzej olej kokosowy w garnku lub na głębszej patelni i wrzuć otrzymany mix – na kilka minut, do podduszenia. Kiedy nieco zredukuje objętość, dodaj zmiksowane z passatą lub pokrojonymi pomidorami migdały (jeśli pulpa jest zbyt gęsta, dodaj przy miksowaniu nieco wody). Mieszając cały czas, dodaj wszystkie przyprawy (łącznie z solą i syropem) i zagotuj całość. Dołóż pokrojone w cząstki warzywa: paski papryki, seler naciowy, grzyby, wybrane strączki. Gotuj jeszcze prze 10 minut (lub do miękkości warzyw, jeśli tak wolisz). Gotowe danie posyp kolendrą i sezamem.
Warzywa z kremowym orientalnym sosie są przepyszne! To absolutny hit w naszym domu.
PS. Ilości przypraw możesz oczywiście zmienić (w wersji dla dorosłych zazwyczaj dodaję ich nieco więcej).
Cieszę się, że natrafiłam na ten przepis, ponieważ większość potrzebnych składników nawet udało mi się znaleźć w mojej kuchni. Muszę tylko skoczyć jeszcze do sklepu po seler i ciecierzycę i biorę się za gotowanie. Z tego, co widzę dzisiejszy obiad będzie przepyszny! Wielkie dzięki za ten przepis! 🙂
Butter chicken w wersji bezmięsnej jest przepyszny! Często robię takie dania, w których mięsa zastępuję ziemniakami, batatami, bakłażanem lub innymi warzywami. Z dodatkiem odpowiednich przypraw są naprawdę mega smaczne 🙂 Dzięki za kolejny fajny przepis.
Przyznam, że z początku ilość składników mnie nieco zaskoczyła, ale w gruncie rzeczy ten przepis można bez problemu wykonać. Z tego co widzę to zaskoczę tym smakiem wszystkich domowników 😉 Przy najbliższej okazji postaram się wykonać ten pyszny butter chicken, a do tej pory będę dalej zgłębiała tajniki tego bloga. Poza tym będę musiała kupić książki smakoterapii, mam nadzieję, że są nadal dostępne 😉 Serdecznie dziękuję za ten przepis i życzę powodzenia, przy opisywaniu kolejnych swoich przysmaków.
Dzień dobry. Nie mam konta na Facebooku dlatego piszę tu. Pragnę przesłać płynące z serca życzenia z okazji Twoich urodzin. Dziękuję, że jesteś. Dziękuję, że mogę czerpać z Twojej pozytywnej energii. Dobrze, że są tacy ludzie! I choć się nie znamy osobiście to jednak czuję, że mogłybyśmy się polubić 🙂 A może kiedyś uda mi się wybrać na Twoje warsztaty? Ps. Też jestem muzykiem 🙂 Ps.2 A Smakoterpie książki mam wszystkie cztery i czekam na kolejną! Uściski! Ania
Dziękuję Ci Aniu Kochana, dziękuję, że się podzieliłaś ze mną. <3
Bardzo mi ciepło to czytać. Uściskowuję!