Śliwki w kompocie, śliwki na gorąco, śliwki w słoju na zimę, czekośliwki, wszędzie ŚLIWKI! Cudowny czas plonów i radości! Śliwki w wegańskim cieście? Trochę trudne zadanie, bo ciasto wegańskie nie jest pomysłem łatwym, zwłaszcza jeśli dodatkowo ma być bezglutenowe. Zazwyczaj rośnie słabo albo wcalew dodatku bywa zbyt rachityczne by unieść na swych barkach ciężkie, soczyste owoce. Zatem – ciasto na opak! Pomysł doskonały, ciasto smakowite! Zatem polecamy wyjadając ostatnie okruszki.

Składniki:

mąka ryżowa biała – 3/4 szklanki
mąka z białej gryki – 1/2 szklanki
wiórki kokosowe – 1/2 szklanki
mąka z tapioki lub skrobia ziemniaczana – 1/2 szklanki
ksylitol/erytrytol lub cukier (ważne by słodzik był sypki) – 1/2 szklanki
olej kokosowy extra vergine – upłynniony – 30g
łupiny babki płesznik – niezbędne – do kupienia w eko sklepie – 2łyżki
naturalna wanilia – 1/2 łyżeczki
proszek do pieczenia bezglutenowy – 2 łyżeczki
soda oczyszczona – 1 płaska łyżeczka
ocet jabłkowy – 2 łyżki
woda – ok 3/4 szklani
śliwki – 3 garści

Wykonanie:

Piekarnik nagrzej do 185 stopni. Wiórki kokosowe zalej 3/4 szklanki wody i zmiksuj na gładko wraz z olejem kokosowym. Do miski przesiej przez sito suche składniki: mąkę ryżową, mąkę z białej gryki, tapiokę lub skrobię, dodaj wanilię, proszek do pieczenia i sodę oraz ksylitol. Wymieszaj dokładnie całość i zacznij stopniowo dodawać przygotowany uprzednio płyn kokosowy do mąk. Ciasto ma mieć konsystencję bardzo gęstej śmietany ale nie może być suche. Przygotuj standardową foremkę na tort, wysmaruj ją porządnie oleje kokosowym i wyłóż śliwkami przekrojonymi na pół, przekrojoną częścią do dołu, skórką do góry. Na koniec, tuż przed wylaniem ciasta na śliwki, dodaj do niego ocet i błyskawicznie wymieszaj. Wyłóż ciasto na śliwki, wyrównaj i jak najszybciej włóż do piekarnika. Piecz ok 35 – 40 minut. Śliwki puszczą sok i będą się „ujawniać” właśnie w tej postaci na rantach ciasta. Gotowość ciasta sprawdzaj za pomocą testu „suchego patyczka”. Po wyjęciu ciasta z piekarnika odczekaj kwadrans, następnie przykryj ciasto talerzem, podważ od strony śliwek nożem dookoła foremki  i szybko odwróć tak, by wyłożyć ciasto śliwkami do góry. Posyp całość jeszcze nieznaczną ilością ksylitolu (jeżeli owoce wydają ci się za mało słodkie). Możesz też ozdobić ciasto ziołami: miętą, rozmarynem lub oregano.

Zaletą rozwiązania na opak jest nieco lepsze rośnięcie ciasta (nie przygwożdżonego ciężkimi śliwkami). Dzięki temu jest nieco bardziej puszyste i smaczniejsze.

Smacznego!

😀


8 thoughts on “WEGAŃSKIE BEZGLUTENOWE CIASTO ZE ŚLIWKAMI – ciasto na opak”

  1. Nie mogę namierzyć łuski babki płesznik, są łuski babki jajowatej. Czy to to samo? W sklepie mówią, że łuski są tylko jajowatej a płesznik jest w ziarnach.

  2. łupiny babki płesznik są wg spisu składników niezbędne, ale niestety nie zostały w ogóle ujęte w przepisie i nie wiadomo kiedy je dodać. Dziwne.

  3. Jak jest z konsystencją tego ciasta. Mam słabe doświadczenia z wegańskimi ciastami. Zazwyczaj są mokre, gniotowate, rozmakają od soku owoców. A jakie jest to.

    1. Też mam słabe doświadczenia, stąd pomysł na ciasto na opak. Śliwki są na spodzie, ciasto ma szansę urosnąć bez ciężaru owoców na górze. Konsystencję ma dość dobrą, jest elastyczne i wyrośnięte, o ile zastosujemy wskazówki powyżej. Pozdrawwiam serdecznie i życzę udanego wypieku 🙂

      1. Czy da się zastapic makę ryzową jakąś inną (kukurydzianej tez nie możemy), może teff albo kasztanową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.