Jeeeeeeest! 😀 😀 😀 Dopiero pierwsza połowa kwietnia a „majowa” pokrzywa już jest! Bardzo się cieszę, bo to główny składnik naszego corocznego rytuału oczyszczająco-wzmacniającego. Pijemy codziennie sok wyciśnięty ze świeżej pokrzywy. Zużywamy w tym celu liście i łodyżki bardzo młodych pokrzyw (nie nadają się już te po zakwitnięciu). Ale zanim przejdziemy do tego sezonowego procederu, zbieramy „czubki” młodych pokrzyw i pijemy lemoniadę. Jest wyjątkowo ciepło jak na tę porę roku zatem nie musimy jej „dogrzewać” świeżym imbirem. Ale dla smaku, czemu nie? Lubimy też wersję z dodatkiem aromatycznego kardamonu (w całości, zgniatamy jedynie całą okrywę dzięki czemu łatwiej wydostanie się z niej aromat nasionek).

Składniki:

1L dobrej jakości wody
1 cytryna lub limonka
1 łyżka prawdziwego miodu lub innego dowolnego słodzidła
garść młodziutkich pokrzyw z łodyżkami
opcjonalnie kilka ziaren kardamonu, kilka plasterków świeżego imbiru

Wykonanie:

Pokrzywę opłucz pod bieżącą wodą, zalej 1/2 szklanki wrzątku i odstaw. Do 1L zimnej wody dodaj miód, sok z 1 cytryny i wymieszaj. Jeżeli chcesz dodać do lemoniady kardamon lub imbir – te składniki dodaj do wrzątku wraz z pokrzywą i przykryj pokrywką (lub talerzykiem). Ostudzone zielsko dodaj do lemoniady i pij na zdrowie!

 

PS Dla dzieci nie lubiących farfocli w lemoniadzie przelewamy całość przez sitko i voila!

Uściski!
Matka Smakoterapia

 

5 thoughts on “ZDROWA LEMONIADA Z POKRZYWĄ”

  1. Jeśli chodzi o mnie taka lemoniada to idealny napój na lato 😉 Orzeźwia, gasi pragnienie i jest bardzo bardzo zdrowa. Z początku smak pokrzywy może trochę odrzucać, ale cytryna, limonka, mięta go trochę zmienia.

    1. Zgadzam się 🙂 Latem organizm potrzebuje więcej płynów niż inną porą roku….chociaż ja w sumie trzymam się identycznej ilości płynów w ciągu całego roku. A to ze względu na to, że cały czas piję duże ilości wody mineralnej. Zawsze staram się mieć butelkę / kubek wody przy sobie, czy to w domu, u znajomych, w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.