Mimo iż nasza kuchnia kojarzona jest często z mało tradycyjnie polskimi daniami, tym razem może trochę Was zaskoczymy (zwłaszcza tych którzy nie wpadają do nas na obiadki!). Uwielbiamy tradycyjną polską kuchnię, w jej naturalnej wersji (bez gotowców i wysoko przetworzonych składników). Dbamy o jakość każdego produktu, rezygnujemy oczywiście z cukru, nabiału i glutenu. Co zatem stanie na wigilijnym stole?

Oczywiście KRÓL! Barszcz na domowym pysznym, esencjonalnym zakwasie. Przepis na zakwas: Klik!

Gdyby jednak nie wystarczyło czasu na tradycyjny zakwas i gotowanie, mamy doskonały barszczyk w szybkiej, smakowitej postaci. Przepis – Klik!

Będą uszka i pierogi z kapustą i grzybami! Ciasto zazwyczaj wybieram gryczane jasne, ale i inne wersje są smakowite (oczywiście bezglutenowe, tak by wszyscy domownicy mogli jeść ze spokojem nie obawiając się o własne zdrowie). Farsz – zawsze tradycyjny czyli leśne suszone grzyby, pieczołowicie zbierane jesienią przez całą rodzinę, namoczone, obgotowane, posiekane i uduszone z cebulką, majerankiem, odrobiną kminku mielonego, solą i pieprzem. A w pierogach, duszona kiszona kapusta z dodatkiem przypraw i leśnych grzybów. Zerknijcie na propozycje ciast na pierogi i uszka które zamieściłam w książce Smakoterapii:

Oczywiście zignorujcie propozycje farszu – są nieco mniej świąteczne w książce. 😉

Co jeszcze na pewno postawię na stole? Będzie najzwyklejsza sałatka jarzynowa z niezwykłym majonezem dla tych którzy nie mogą jeść jajek: Majonez ze słonecznika KLik! oraz Majonez z kaszy jaglanej – klik!

Będą słodkości! Jakże to tak bez pierników!? Oto przepis na miękkie pierniczki ostatniej szansy: Klik!

Będzie makowiec! Heretycki! Bez cukru, mąki, nabiału i cukru! Klik!

Będzie też malusieńki ekscesik! Serniczek bez sera. Słodki i pyszny! Klik

A resztę przyniosą ze sobą zaprzyjaźnieni goście!

Kochani, nie zapomnijcie O SOBIE w te Święta. Życzę Wam wszystkiego czego Wam trzeba by żyć zdrowo, spokojnie, szczęśliwie, w spełnieniu i miłości.

Dziękuję że jesteście!

Love
Wasza Smakoterapia

PS więcej inspiracji (niekoniecznie świątecznych) znajdziecie w książce pt. Smakoterapia! 😀 <3

One thought on “Potrawy wigilijne Smakoterapii”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.