Nie było jeszcze u nas BEZ – bez bez 😉
No to są!
Coś dla tych, którzy mogą jeść białko ale nie jedzą cukru i skrobi.
Przyznajcie się, kto z Was robi piecze bezy z ksylitolem?
Jakie macie doświadczenia?
Moje pierwsze podejście było kompletnie nieudane.
Wszystkie moje „kuchenne przyjaciółki” pieką bezy, albo jeszcze gorzej – Pavlovą i nie mogą się nachwalić smakiem i urodą tychże. Musiałam spróbować! 
Niestety.
Bezy bez cukru (i skrobi) były dziwne: ażurowe o niezbyt atrakcyjnej, proszkowatej konsysytencji…
Drugie podejście – zwycięstwo!
Co prawda nie pamiętam już jak smakuje oryginalna, bielusieńka cukrowa beza, więc nie wypowiem się w temacie podobieństwa do pierwowzoru.
😉
Jeśli macie ochotę na bezę bez cukru, uzbrójcie się w sprzęt porządnie miksujący a następnie w …. cierpliwość. Moje bezy suszyły się 5 godzin i nadal wydawały mi się mokre. W końcu poddałam się i zostawiłam je na tacy na noc. Rano były genialne! Chrupiące, kruchutkie i smaczne.
Bezy ksylitolowe są „chłodne” w smaku.
Nie można ich zjeść zbyt dużo, co uważam za ich wielką zaletę.
Próbujemy?
🙂

Składniki:
5 białek (jaj kurzych)
150g ksylitolu 
szczypta soli
tłuszcz kokosowy

Wykonanie: 
Zmiel ksylitol na puder. Dodaj białko i miksuj urządzeniem do ubijania białek aż do uzyskania BARDZO GĘSTEJ, WRĘCZ TWARDEJ BIAŁEJ MASY, nie odrywającej się od ścianek naczynia niczym gęsta wapniowa zaprawa. 😉 😉 😉
Przygotuj papier do pieczenia, natłuść go niewielką ilością oleju kokosowego, i kładź delikatnie łyżeczką niewielkie beziki.

Włóż do piekarnika i piecz ok 45 minut w temperaturze 130 stopni (termoobieg). Następnie zmniejsz temperaturę do 80 stopni i susz bezy… aż do skutku. Bezy będą miały beżowy odcień.
Gotowe!
Smacznego!
🙂
Ciao!

9 thoughts on “BEZY BEZ CUKRU :)”

  1. Tak jak poprzedniczki pisały ksylitol to alkohol nie cukier, działa bakteriobójczo i przeciwdziała próchnicy, ma też niższy indeks glikemiczny niż cukier. Natomiast miód daktyle i syrop klonowy mimo niezaprzeczalnych zalet prozdrowotnych (zwłaszcza miód) są właśnie cukrami u dla cukrzyków, osób w stanie przedcukrzycowym i z insulinoopornością są absolutnie zakazane .

  2. Witam serdecznie – czy mogę prosić o przelicznik w gramach ? Czy 1:1 proporcje białek do ksylitolu?

    Z góry dziękuję za odpowiedz

  3. Witaj. Czy jest jakiś sposób żeby bezy nie nasiąkły. Zrobiłam i suche są ekstra, super chrupiące. Ale jak nałożę krem to po kilku godzinach beza zaczyna robić się miękka i rozpada się w rękach.

  4. Pani Dominiko, wszystko w nadmiarze szkodzi, najważniejsze w jedzeniu są proporcje i różnorodność. A jak chodzi o sam ksylitol, to np u osób z cukrzycą wygrywa bezsprzecznie w porównaniu do daktyli czy miodu.

  5. Ksylitol, cukier kokosowy itp to wszystko przeciez cukier rafinowany więc jakie 'bez cukru’ jak z cukrem? Sacharoza jest składnikiem każdego z tych 'nie cukrów’. Jedynie miód, syrop klonowy, daktyle itp to produkty które zawierają fruktoze, zupełnie mniej szkodliwy dla zdrowia cukier,ktory nie uzależnia jak sacharoza i nie wyniszcza organizmu. Polecam zaznajomić się z tematem, ponieważ cukier rafinowany jest silnie rakotworczy, uzależnia i ogólnie wyniszcza,a dzieci po nim maja fazę jak po dragach, więc jest to chora akcja, że wciąż jest w sprzedaży. .. Pozdrawiam 🙂

    1. w podstawówce dowiedziałaby się Pani, że to co kończy się na „ol” to nie jest cukier tylko alkohol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.